Benda Chinchilla 350 CVT
Find technical data, prices and reviews.

Key Specification Benda Chinchilla 350 CVT 2026
Engine and Drive Train
| Engine type | V |
|---|---|
| Engine power | 34 HP |
| Rpm at Max. Power | 8700 rpm |
| Torque | 31 Nm |
| Rpm at Torque | 6500 rpm |
| Fuel system | Injection |
| Starter | Electric |
| Clutch Type | Antihopping, |
| Transmission | Belt |
| Transmission Type | Variomatic |
| Cylinders | 2 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Cooling | liquid |
| Displacement | 343 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Upside-Down telescopic fork |
|---|
Suspension Rear
| Suspension | Swing arm |
|---|
Chassis
| Frame | Steel |
|---|
Brakes Front
| Type | Single disk |
|---|
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|
Assistance Systems
| Advanced Rider Assistance Systems | ABS |
|---|
Dimensions and Weights
| Seat Height | 690 mm |
|---|---|
| Kerb Weight (with ABS) | 195 kg |
| Fuel Tank Capacity | 16 l |
| License compliancy | A2 |
| Euro Norm | Euro 5+ |
Equipment
| Equipment | LED-Headlights, |
|---|
FAQ Benda Chinchilla 350 CVT
- What is the current market price of the Benda Chinchilla 350 CVT?
- The current average market price of a Benda Chinchilla 350 CVT, year of manufacture 2026, is 5,020 USD with an average mileage of 0 km.
- Which one is better? Benda Chinchilla 350 CVT or {AlternativeBrandModel}?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the Benda Chinchilla 350 CVT?
- Compared to other Chopper/Cruiser bikes the availability is normal. There are average number of Benda Chinchilla 350 CVT bikes available on the market.
- How popular is the Benda Chinchilla 350 CVT?
- There is a very weak demand for a Benda Chinchilla 350 CVT on the market.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.























